Jednoduchý postup při odběru vzorku slin pro PCR test ze slin (tzv. plivací test).
Bioptická laboratoř s.r.o. v Plzni provádí odběry a vyšetření/diagnostiku koronaviru SARS-CoV-2 (onemocnění Covid-19). Jako alternativu ke klasickému odběru z nosohltanu (nosu, ev. krku) nabízí nyní nově i odběry ze slin, tzv. plivací testy.
Další rozšíření počtu laboratoří provádějících diagnostiku koronaviru.
Když policisté potřebují najít důkazy v nepřehledném terénu, udělají rojnici. Podobně hustý šik se nyní chystá zbudovat ministerstvo zdravotnictví na záchyt koronavirových mutací. Česká republika čelila mezinárodní kritice, že málo sekvenuje neboli pátrá po nových variantách covidu-19, na posílení apelovali také domácí virologové.
Seznam laboratoří, které provádějí PCR testy, se rozšířil o další tři.
Vědci už dlouho upozorňují na nevhodnost pojmenovávání nových variant koronaviru podle zemí, kde byly objeveny. Podle Anglického úřadu pro veřejné zdraví je klidně možné, že mutace nesou jména těch, kdo mají lepší laboratoře.
V Česku výrazně stoupl zájem o testy na protilátky na covid-19. České televizi to potvrdily tři oslovené laboratoře. Lidé tak mohou zjistit, jestli koronavirus v těle měli bezpříznakově, nebo jestli mají dostatek protilátek po prodělání nemoci. Vědci při Masarykově univerzitě už také pracují na studii, která má v budoucnu odhalit, jak dlouho protilátky člověka ochrání.
Obrovský zájem o antigenní testování na covid-19 zaznamenali zdravotníci v Plzeňském kraji. Testování začalo dnes a většina nemocnic, laboratoří a poliklinik hlásí, že se rezervační systémy velmi rychle plní, mnohde už přidávají nové termíny. ... Další termíny do rezervačního systému přidala také soukromá Bioptická laboratoř v Plzni. Během chvilky si je zájemci až do 24. prosince rozebrali. ... Mezi prvními v kraji měla rezervační systém pro veřejnost spuštěný soukromá Bioptická laboratoř.
... Podle ředitelky Bioptické laboratoře v Plzni Zdeňky Duškové je zájem o antigenní testy velký. „Termíny máme zatím zaplněné, ale upozorňuji na to, že jich nevypisujeme moc. Je to organizačně a časově náročné,“ řekla a dodala, že v případě testování učitelů se laboratoř setkala s nezájmem. „Měli jsme přihlášeno třeba osm lidí, z toho dorazili dva,“ upozornila Dušková.
Seznam laboratoří se rozšířil o další dvě.
Seznam laboratoří se rozšířil o další dvě.
Další navýšení počtu laboratoří provádějících diagnostiku Covid-19 metodou RT-PCR (přímý průkaz nukleové kyseliny SARS-CoV-2).
Lidé mají stále větší zájem o testy na zjištění protilátek proti covid-19. V Plzni je nabízí samoplátcům EUC klinika a soukromá Bioptická laboratoř je hodlá zavést do konce roku. Očekává se, že s pomocí těchto testů by se mohli vybírat lidé vhodní na očkování proti covid-19 nebo dárci krevní plazmy pro léčbu nakažených.
Proškolený tým příslušníků Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje začal v pátek 23. října 2020 fungovat jako mobilní tým na odběr vzorků pro laboratoře... Odebrané vzorky bude tým dovážet k vyhodnocení do Bioptické laboratoře v Plzni.
Počet laboratoří provádějících diagnostiku Covid-19 metodou RT-PCR se opět navyšuje.
Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzývá veřejnost, aby se při příznacích covidu-19 nechala okamžitě otestovat. Z mnoha regionů ale přicházejí zprávy o přeplněných testovacích místech, kde lidé na stěr čekají i několik dnů. Sami provozovatelé laboratoří naopak říkají, že kapacitu zdaleka nemají vyčerpanou. Kde se systém zadrhnul? A jak zásadní je funkční systém pro zvládnutí současného náporu druhé vlny pandemie? Lenka Kabrhelová mluví s reportérem Radiožurnálu Matějem Skalickým.
Počet případů nemoci covid-19 v Česku dál stoupá. Ve středu překonal hranici 5000 za den. „To číslo je ještě o něco děsivější, než vypadá. Zcela evidentně ta čísla už neodpovídají realitě. Nestačíme trasovat a testovat,“ říká biochemik Jan Konvalinka.
Počet laboratoří zapojených do systému hlášení a s nimi spolupracujících nemocnic se zvýšil.
S účinností od 17. září budou všechny laboratoře zajišťující vyšetření vzorků za pomoci RT-PCR testu na přítomnost nového koronaviru SARS-CoV-2 informovat pacienta o pozitivním výsledku prostřednictvím textové zprávy nebo elektronickou poštou (e-mail). Ukládá jim to nové mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví. Doposud bylo možné takto sdělovat pouze negativní výsledek.
Laboratoře budou od čtvrtka posílat e-mailem či v SMS výsledek testu na covid-19 i lidem, kteří budou pozitivní. Dosud informovaly jen o negativním, napsal na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Pozitivní výsledek testu musel dosud sdělovat nakaženému lékař, většinou z hygieny. Na sociálních sítích nebo v médiích se objevovaly stížnosti lidí, kteří se o svém výsledku kvůli přetížení hygienických stanic dozvídali pozdě.
V Plzeňském kraji stoupá poptávka po testech na koronavirus, odběrová místa proto zvyšují kapacity a prodlužují provozní dobu. V objednávkovém systému Fakultní nemocnice v Plzni je aktuálně první volný termín pro lidi s e-žádankou od praktického lékaře až na úterý 22. září.
Poptávka po testech na koronavirus stoupá v Plzeňském kraji, odběrová místa proto zvyšují kapacity a prodlužují provozní dobu. Například plzeňská soukromá Bioptická laboratoř nabízí nyní odběry až do 22:00 a tento týden chce zhruba zdvojnásobit odběrovou kapacitu.
Všechny laboratoře jsou zapojeny do hlášení vyšetřených výsledků dle požadavků MZ ČR (ÚZIS) a CŘT „Chytrá karanténa“, včetně systému konfirmací nejasných vzorků v NRL.
Zvládnou české soukromé laboratoře očekávaný podzimní nárůst zájmu o testy na koronavirus? Pokud se dobře připraví, pak ano, soudí místopředsedkyně představenstva asociace laboratoří QualityLab Kateřina Bílly Danyšová.
V Plzeňském kraji roste zájem lidí o placené testy na koronavirus. Evidují ho Fakultní nemocnice v Plzni, Klatovská nemocnice i plzeňská soukromá Bioptická laboratoř, která dokáže v kraji nabídnout nejvyšší laboratorní kapacitu a odebrané vzorky vyhodnotí ještě týž den, maximálně den následující.
Podzimní plán pro testování na koronavirus počítá při komunitním šíření s testováním rizikových skupin a členů kritické infrastruktury státu. Budou pro ně kapacity stačit?
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil vznik páteřní sítě laboratoří ve všech krajích. Na koronavirus budou testovat denně, výsledky oznámí vždy do 48 hodin. Na tiskové konferenci představil Národní strategii testování, která bude do budoucna stěžejním dokumentem ke zvládnutí nejen nemoci covid-19, ale i dalších infekčních onemocnění.
Laboratoře, testující koronavirus, musí splňovat potřebné diagnostické, technické, personální a bezpečnostní podmínky.
Několik míst na odběry vzorků na testy na koronavirus pro pacienty indikované hygienickou stanicí i pro samoplátce zůstává i nadále v Plzeňském kraji. V porovnání s vrcholem pandemie na jaře se ale jejich počet snížil a zkrátila se i provozní doba. Hygienici dosud nařídili v kraji testovat přes 12 430 vzorků, dalších několik tisíc lidí bez doporučení za testy zaplatilo.
Většina akademických laboratoří, které se zapojily do testování lidí na covid-19, se vzhledem k ústupu epidemie vrací k běžnému provozu. Na testování se bude nadále podílet jen několik akademických pracovišť spojených přímo s nemocnicemi.
Samoplátce na koronavirus testuje v kraji už jen Fakultní nemocnice v Plzni a dvě zdejší soukromé laboratoře.
Bioptická laboratoř s.r.o. v Plzni provádí odběry a vyšetření/diagnostiku koronaviru SARS-CoV-2 (onemocnění Covid-19) - i pro samoplátce. Provozuje vlastní odběrové místo na adrese Rejskova 10, Plzeň (bývalé kino Eden). V případě negativního výsledku vystavuje dvojjazyčné potvrzení (v češtině a angličtině) potřebné pro výjezd do zahraničí - vhodné zejména pro pendlery.
PLZEŇ/KROMĚŘÍŽ Nemocnice Klatovy a Domažlice, které jako jedny z prvních v ČR začaly nabízet testy na koronavirus pro samoplátce, zejména pendlery, tento typ testování od soboty ukončí. Krajem zřizované nemocnice a jejich smluvní laboratoře se s náklady na provedení odběrů a testování vzorků nevejdou do maximální ceny, kterou nově stanovilo ministerstvo zdravotnictví, řekl mluvčí nemocnic Jiří Kokoška. Později stejný krok oznámila i nemocnice v Kroměříži.
Podle nového nařízení ve věstníku Ministerstva zdravotnictví je maximální možná cena celkem 1756 korun včetně odběru, některé nemocnice ale testy za tuto cenu nechtějí provádět. ...
Nemocnice Klatovy a Domažlice testy na koronavirus pro samoplátce, zejména pendlery, od soboty ukončí. Nemocnice v Kroměříži ukončila testy už dnes.
Jihočeské nemocnice nezmění ceny testů na koronavirus pro samoplátce, uvedly dnes v prohlášení. Účtují si za ně 2600 korun. Tvrdí, že za cenu 1756 korun, kterou nařizuje ministerstvo zdravotnictví, nejsou schopny službu nabízet.
Regulovaná cena 1674 korun za test na covid-19, již zveřejnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), je podle Bioptické laboratoře v Plzni velmi nízká. Laboratoř bude muset zvážit, zda dál odběry provádět. Pochybnosti má i sdružení Pendleři bez hranic. Jeho zástupce Jan Průha částku považuje za nesmyslnou. Soudí, že resort zdravotnictví nemůže regulovat maximální cenu u soukromých laboratoří a zřejmě ani u akciových společností. Vojtěch dnes oznámil, že resort začne cenovým předpisem maximální cenu testu regulovat od pátku.
Podle Bioptické laboratoře v Plzni je maximální ale takováto cena testů příliš nízká. "Do ceny 1674 korun by se zřejmě dalo pořídit samotné testování, ale určitě ne včetně odběru vzorku," řekla ve středu její ředitelka Zdenka Dušková. Laboratoř nyní denně zpracovává přes 300 vzorků, v době vrcholící krize testovala 500 až 600 vzorků za den. Od minulého týdne otevřela také vlastní odběrové místo v Plzni.
PLZEŇ Ke třem místům v kraji, které odebírají vzorky na covid-19 a zaměřují se i na samoplátce, přibude tento týden i soukromá Bioptická laboratoř v Plzni.
Velká vlna zájmu pendlerů se strhla od pátku o placené testování na Covid-19. Nemocnice Plzeňského kraje jako první na západě Čech a jedni z prvních v zemi připravily kompletní servis pro české občany, kteří jsou zaměstnáni v zahraničí a nemohli kvůli opatřením pravidelně cestovat za prací.
Diagnostické laboratoře společnosti synlab czech teď sice vyhodnocují až 700 testů na koronavirus denně, což z ní dělá jednoho z největších zpracovatelů v Česku, žádné velké zisky z toho ale nemá. Její diagnostické laboratoře kvůli omezení zdravotní péče přišly o tisíce jiných vzorků, které jim běžně chodí z nemocnic, ambulancí a od lékařů. Ztrátu v řádu desítek procent počítají i další firmy působící na trhu laboratorní diagnostiky. "Na současném dění rozhodně nijak nezbohatneme," říká v rozhovoru pro HN Kateřina Bílly Danyšová, generální ředitelka laboratoří synlab czech a synlab slovakia, které jsou součástí velké nadnárodní skupiny SYNLAB zaměstnávající přes 20 tisíc lidí.
Počet laboratoří, které mohou testovat koronavirus, se zvyšuje.
Odběry vzorků v sanitách plně převzali pracovníci armády, k výjezdům budou od úterý připraveny tři odběrové sanity. Nadále fungují tři odběrová místa a kapacita laboratoří v současné době není vyčerpána.
„Podařilo se stabilizovat situaci kolem vyhodnocování odebraných vzorků. Nejen, že je dostatečná kapacita na náběry, ale nyní fungují v kraji tři laboratoře, kde zvládají vyhodnotit odebraný materiál a v případě nenadále události mají kapacitu zvládnout i větší nápor,“ hodnotí situaci kolem vyhodnocování indikovaných vzorků hejtman Josef Bernard.
Zhruba pět hodin zabere v průměru vyhodnocení, zda vzorek stěru pacienta obsahuje nový typ koronaviru. „Nezdá se to, ale jedná se o velmi precizní, pečlivou a náročnou práci,“ vysvětluje brněnský lékař Filip Růžička, který se analýzou vzorků zabývá.
Nemocnice na Bulovce v Praze otestovala od 6. března přes devět tisíc vzorků na přítomnost nemoci na COVID-19. V laboratořích pracují dva šestičlenné týmy, které se nepotkají. Pomáhá jim i stroj z Českého vysokého učení technického (ČVUT). Novinářům to řekla Elka Nyčová z oddělení klinické mikrobiologie. Pozitivní výsledek měla z testovaných vzorků asi desetina. Mezi všemi více než 146 tisíci vzorky otestovanými v celé zemi je podíl pozitivních záchytů podle ministerstva zdravotnictví 4,6 procenta – a od vypuknutí pandemie postupně klesá.
ROZHOVOR – Z osmihodinových směn šestnáctihodinové, velké omezení soukromého života, únava a vyčerpání. Ale také parta, která se stmelila, povzbuzuje se a všichni ví, že musí být právě tady a právě teď co nejvíc. V laboratořích Synlab testují vzorky na koronavirus. Tereza Fiedlerová tu pracuje jako analytik a podělila se s námi o to, jak moc se změnil její život v současné době.
Se starosty měst Klatovy, Nýrsko, Plánice, Sušice, Horažďovice a Kašperské Hory v úterý v podvečer jednal hejtman, zástupci KHS a ředitel profesionálních hasičů.
... Tento týden naplno také fungují laboratoře na vyhodnocování vzorků a měla by se tak zkrátit doba čekání na výsledky cca na dva dny. V provozu je laboratoř ve Fakultní nemocnici Plzeň (cca 50 vzorků za den), laboratoř v Klatovské nemocnici (cca 70 až 80 vzorků za den) a Bioptická laboratoř v Plzni (až 400 vzorků denně).
V Klatovské nemocnici zahajuje od středy 15. dubna provoz nové odběrové místo pro odběr vzorků ke zjištění nákazy koronavirem. Naplno také fungují laboratoře na vyhodnocování vzorků. V provozu je laboratoř ve Fakultní nemocnici Plzeň, laboratoř v Klatovské nemocnici a Bioptická laboratoř v Plzni.
Mezi 6000 případy nemoci covid-19 v Česku je podle České lékařské komory (ČLK) 11 procent nakažených zdravotníků. Onemocnělo 243 zdravotních sester, 135 lékařů, 14 laborantů a 192 dalších zdravotníků, uvedla komora. První případy byly v ČR uveřejněny 1. března, první lékař onemocněl 5. března.
Pracoviště Ústavu molekulární genetiky Akademie věd v Praze-Krči patří mezi vědecké instituce, které se v době pandemie během pár dní transformovaly v laboratoře testující vzorky na přítomnost koronaviru. Ústav k tomu má špičkové poloautomatizované vybavení, s nímž by mohl vyhodnotit až tisíc vzorků denně. Zařadil by se tak mezi laboratoře s největší kapacitou v Česku.
Laboratoře jsou základním stavebním kamenem boje proti koronaviru. Epidemie znamená pracovní nápor i nové výzvy. Jak virus odhalují? Seznam Zprávy se podívaly pod ruce odborníků z laboratoře Synlab.
Počet nakažených koronavirem v České republice stoupl v pondělí na 5 991, v neděli přibylo 89 nových případů. Je to nejnižší nárůst od 17. března. O víkendu jsou však přírůstky obvykle menší kvůli počtu testů, v neděli se jich provedlo jen 3 233. Od večera zemřel jeden nakažený, celkem tak koronavirus má 139 obětí. Uzdravilo se 467 lidí.
Jen kousek za Prahou se nachází akademické laboratoře mezinárodního výzkumného centra BIOCEV, kde denně zvládnou otestovat až 320 vzorků. Míří k nim materiály z nemocnic, i domovů důchodců. Za nejpřísnějších opatření v laboratoři testují celkem čtyři týmy dobrovolníků vzorky na nový koronavirus. Ty, které se po prvním testu ukážou jako pozitivní, čeká ještě druhé kolo.
Až 900 vzorků za den je schopen vyhodnotit vysokokapacitní přístroj, který na Velký pátek spustily do ostrého provozu laboratoře Agellab v Ostravě-Vítkovicích. Jde o nejvýkonnější stroj svého druhu v Moravskoslezském kraji a teprve druhý pro testování nového typu koronaviru SARS-CoV-2 v Česku.
V rámci iniciativy COVID19CZ byla uvolněna ke stažení nová mobilní aplikace eRouška, nad kterou převzalo záštitu Ministerstvo zdravotnictví ČR. Ta se má stát účinným nástrojem v boji s koronavirem, díky kterému by měla být uvolněna bezpečností opatření v Česku. Aplikace si totiž klade za cíl pomoci hygienikům s včasným kontaktováním těch, kteří se mohli setkat s nakaženými koronavirem.
Vzorky na podezření nákazy novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, nyní vyšetřuje téměř osm desítek laboratoří po celé České republice. Jejich celková kapacita se nyní navýšila až na 10 tisíc vzorků denně. Propojený systém laboratoří by se měl stát jedním z pilířů chytré karantény, která by se po Jihomoravském kraji měla postupně zavádět v ostatních regionech. ČTK to řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny olomoucké lékařské fakulty Marián Hajdúch, který byl pověřen koordinací laboratorní části projektu při ministerstvu zdravotnictví.
Vzorky na podezření nákazy novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, nyní vyšetřuje téměř osm desítek laboratoří po celé České republice. Jejich celková kapacita se nyní navýšila až na 10.000 vzorků denně. Propojený systém laboratoří by se měl stát jedním z pilířů chytré karantény, která by se po Jihomoravském kraji měla postupně zavádět v ostatních regionech. ČTK to řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny olomoucké lékařské fakulty Marián Hajdúch, který byl pověřen koordinací laboratorní části projektu při ministerstvu zdravotnictví.
Vědci z ČVUT si zapisují další zářez do progresivních řešení v boji s koronaviry. Blok expertů z Katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL), Přírodovědecké fakulty UK (PřF) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) pracuje na automatizaci testování vzorků COVID-19 pro Fakultní nemocnici Motol. Vyvíjený algoritmus má umožnit nemocničním pipetovacím robotům rychlou a bezpečnou manipulaci se vzorky tak, aby nedošlo k jejich vzájemné kontaminaci. Nový software by mohl být nasazen již během Velikonoc.
Počet laboratoří zpracovávajících vzorky se rozrostl o další čtyři.
Ačkoliv se vláda dohodla s Akademií věd, že pomůže s testy na koronavirus, už v polovině března, přední vědecká instituce stále čeká, až bude moci testovat.
"...velkou nadějí pro masivní testování a zapojení robotických pracovišť je nová metoda izolace RNA (tím se vyhneme používání komerčních kitů, které docházejí) vyvinutá vědci v Ústavu organické chemie a biologie v laboratoři Jana Konvalinky..."
V testovací fázi takzvané chytré karantény na jižní Moravě bylo na konci minulého týdne odebráno 180 vzorků. Mechanismus nalezl několik kontaktů, sekundárně byli vytipováni potenciálně rizikoví lidé. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Dosud se u projektu řeší řada různých problémů, zejména elektronické propojení s laboratořemi, dodal.
Mezi laboratoře zpracovávající vzorky se nově přidaly další dvě.
Do testování vzorků na přítomnost koronaviru se v Česku zapojuje čím dál víc laboratoří. Pro jejich zaměstnance je to vlastně rutinní práce, problémem je ale velký nápor a riziko při nakládání s vysoce nebezpečným materiálem. Pracovníci a pracovnice musejí trávit mnoho hodin denně v nepohodlných ochranných oděvech bez možnosti napít se nebo si zajít na záchod. Stres zvyšuje taky nutnost neustálého soustředění – záměna jediného vzorku může mít tragické důsledky pro mnoho lidí.
Krajská hygienická stanice v Plzni začala od čtvrtka regulovat počty odebraných vzorků na testování onemocnění COVID-19.
Na výsledek testování se v Plzeňském kraji čeká i pět dní. Vzorky vyhodnocuje fakultní nemocnice v Plzni, Klatovská nemocnice a Bioptická laboratoř. I při jejich nasazení je ale denní převis 100 až 300 odebraných vzorků.
Vzorky zpracovávají státní i soukromé laboratoře, ale i školská a akademická pracoviště.
Vzdor dílčím problémům testů na koronavirus v Česku přibývá. V úterý jich bylo provedeno přes šest tisíc, zatím nejvíc. V Česku se aktuálně testuje v 72 laboratořích, míst, kde si lidé mohou nechat odebrat vzorek, jsou desítky. Používají se dva druhy testů – standardní, které odhalují vir samotný, a rychlotesty na detekci protilátek. Většina českých laboratoří se neobejde bez zahraničních dodavatelů, soupravy na testování viru ale už vyrábějí i Češi.
S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na ČVUT. Robot je na Bulovce od včerejška, vědci ho nemocnici bezplatně zapůjčili.
Ministerstvo zdravotnictví si přeje, aby se více testovalo na koronavirus, zároveň ale neumí pomoci s nedostatkem testovacích sad. Některé laboratoře zase nemají dostatečně početný personál. Novinky.cz prověřily kompletní seznam ministerstva a zjistily, že situace v odběrových a testovacích místech je velmi dynamická a mění se ze dne na den.
Čekání na výsledky testů na COVID-19 se má výrazně zkrátit. Kromě laboratoře ve Fakultní nemocnici v Plzni a v Klatovské nemocnici se rozjela soukromá Bioptická laboratoř.
Oproti pátku přibylo v kraji podle hygieniků 11 lidí nakažených koronavirem, z toho jeden v neděli a zatím jeden dnes. Vyšetřeno bylo 2 162 lidí.
Olomoucká laboratoř experimentální medicíny spustila rozsáhlé testování vzorků s podezřením na koronavirus s kapacitou až tisíc vzorků denně. To je nejvíc v zemi. Pracoviště tak zvýší dosavadní počet výsledků testovaných lidí. Kromě vzorků pacientů z Olomouckého kraje sem budou v případě volné kapacity mířit i odběry ze sousedních krajů.
Jako 49. v pořadí obdržela povolení k testování soukromá Bioptická laboratoř s.r.o. z Plzně.
V Klatovské nemocnici ve středu zahájí provoz virologické laboratoře pro zjišťování nákazy novým koronavirem ze vzorků z odběrových míst v krajských nemocnicích. Klatovská laboratoř tak bude po fakultní nemocnici druhým místem v kraji, kde se bude testování provádět.
Laboratoř Fakultní nemocnice v Plzni začala vyhodnocovat testy na koronavirus. Pro začátek má 200 sad na testování, brzo by měla dostat další.
Ministerstvo zdravotnictví sice vyhlásilo nový seznam celkem 18 laboratoří, kam se mohou vydat lidé, kteří mají zájem se nechat testovat na koronavirus na své náklady, ale problém je, že tato soukromá pracoviště mnohdy nemají odběrová místa. Čekají tak na další pokyny z ministerstva.
Počet lidí testovaných v Česku na koronavirus se začal výrazně zvyšovat. Vláda dohání ztracený čas a nově oslovila zhruba stovku soukromých laboratoří, aby se do testů zapojily. Dostupnost a rychlost laboratorních vyšetření na onemocnění COVID-19 se v boji s koronavirem ukazuje jako klíčová věc.